Providing you the best range of 400hz static frequency converter, static frequency converter, 3phase frequency converter, high frequency converter, 3 phase frequency converter and static frequency converter for industrial with effective & timely delivery.
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Converter Type | Static |
| Capacity | >100 KVA |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 22 kW |
| Input Voltage | 230 VAC |
| Usage/Application | Industrial |
| Efficiency | 95 % |
| Output Voltage | 415 V AC |
| Input Phase | Three Phase |
| Output Phase | Three Phase |
| Current | 4 AMP to 3000 AMP |
| Power | 1 KVA to 10 KVA |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Over Load |
| Country of Origin | Made in India |
| Accurate Output | 110 VAC - 60 Hz Single Phase,120 VAC - 60 Hz Single Phase |
| Tolerance | 170-270 VAC,45-55 Hz |
| Phase | Single Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
We manufacture Frequency Converter as per specific requirement. Mains power is drawn either from single phase or three phase depending on the power capacity. Further, this power is converted into a ripple free clean DC power. This DC power is in turn converted into AC power through interter circuit. Inverter is a specially designed micro controller based PWM, IGBT Technology. As per the requirement the programming and the design is made to achieve the desired levels of voltage and frequency.
Technical specifications:
| Input | Tolerance | Accurate Output | Power Capacity | ||||||
| 230 VAC, 1Ø, 50 Hz | 170-270 VAC, 45-55 Hz |
| 1 KVA to 10 KVA | ||||||
| 415 VAC, 3Ø, 50 Hz | 350-450 VAC, 45-55 Hz |
| 5 KVA to 100 KVA |
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | >100 KVA |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 30 kW |
| Input Voltage | 415VAC / 230VAC |
| Output Voltage | 415VAC / 200VAC / 480 VAC |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Phase | Three Phase |
| Phase | Three Phase |
| Power | 125 KVA Also Available from 1KVA to 600KVA |
| Brand/Make | TechnoVision |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We manufacture Static frequency Converter as per specific requirement. Mains power is drawn either from single phase or three phase AC source depending on the power capacity. Further, this power is converted into a ripple free clean DC power. This DC power is in turn converted into AC power through interter circuit. Inverter is a specially designed micro controller based PWM, IGBT Technology. As per the requirement the programming and the design is made to achieve the desired levels of voltage and frequency.
₹ 304000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | >100 KVA |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 11 kW |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 400 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Over Load |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 305000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 3 KVA |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 5.5 kW |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 400 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Under Voltage |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We manufacture Static frequency Converter as per specific requirement. Mains power is drawn either from single phase or three phase AC source depending on the power capacity. Further, this power is converted into a ripple free clean DC power. This DC power is in turn converted into AC power through interter circuit. Inverter is a specially designed micro controller based PWM, IGBT Technology. As per the requirement the programming and the design is made to achieve the desired levels of voltage and frequency.
₹ 302000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 2.2 KVA |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 7.5 kW |
| Input Voltage | 415 V AC |
| Output Voltage | 400 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Over Voltage |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 10 KVA |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 1.5 kW |
| Input Voltage | 400 V AC |
| Output Voltage | 415 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Over Load |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Power | 250 W |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 30 kW |
| Input Voltage | 270 v |
| Output Voltage | 400 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We manufacture Static frequency Converter as per specific requirement. Mains power is drawn either from single phase or three phase AC source depending on the power capacity. Further, this power is converted into a ripple free clean DC power. This DC power is in turn converted into AC power through interter circuit. Inverter is a specially designed micro controller based PWM, IGBT Technology. As per the requirement the programming and the design is made to achieve the desired levels of voltage and frequency.
₹ 256000 / Piece Get Latest Price
| Input Frequency | 50 Hz |
| Capacity | 50-500 kva |
| Output Frequency | 0 to 60 Hz |
| Power Rating | 22 kW |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 415 V AC |
| Output Phase | Three Phase |
| Control Method | Servo |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Protection | Over Load |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We manufacture Static frequency Converter as per specific requirement. Mains power is drawn either from single phase or three phase AC source depending on the power capacity. Further, this power is converted into a ripple free clean DC power. This DC power is in turn converted into AC power through interter circuit. Inverter is a specially designed micro controller based PWM, IGBT Technology. As per the requirement the programming and the design is made to achieve the desired levels of voltage and frequency.
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India