Pioneers in the industry, we offer stabilizer with isolation, 50 kva-2000 kva automatic voltage regulator, 100 kva oil cooled servo voltage stabilizer and 80 kva 3phase oil cooled servo voltage stabilizer from India.
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 60 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 300–460 V |
| Supported Load | Industrial |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Safety Features | MCCB |
| Surface Finish | ss |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
In spite of best efforts, Electricity board cannot ensure constant voltage to the consumer because of the long and inadequate distribution lines and irregular load patterns on distribution transformers. Generally, voltage is low during day time and high during night. Moreover on holidays, peak hours, rainy days and when agricultural and Industrial loads are switched off, the voltage rises sharply which is potentially dangerous to cause serious damages to your electrical appliance.
Higher voltages lead to higher current & leads to:
₹ 570000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 100 kVA |
| Input Voltage Range | 300-500 V |
| Phase | Three Phase |
| Output Voltage | 415 V |
| Regulation Accuracy | +-1 % |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Type | HT (High Tension) |
| Capacity | 15 KVA |
| Brand | Technovision |
| Mounting Type | Floor Mounted |
| Usage | CNC Machine |
| Technology | Servo |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 345000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Input Voltage Range | 180–260 V |
| Output Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 hz |
| Usage/Application | Industrial |
| Load capacity | 100 kva |
| Short Circuit period and Percentage | Safety Protections |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Normal Operation Temperature | (10 - 40) Degree C |
| Input Frequency Range | 50 HZ |
| Control Type | Servo Controlled |
| Operating Temperature | (10 - 40) Degree C |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are on of the leading manufacturer of Servo Stabilizers in Pune. Our Single Phase Oil Cooled Servo Stabilizers available in range from 3KVA to 500 KVA, are one of the paradigms of precision engineered power electronic products owing to their salient features including maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, fast rate of correction and industrial grade etc.
Usage:
₹ 240000 / Piece Get Latest Price
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Load capacity | 80 KVA |
| Type | Automatic |
| Brand | TECHNOVISION |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Power | 30 kva |
| Overload Capacity | 100 % |
| Normal Operation Temperature | (10 - 40) Degree C |
| Input Frequency Range | 50 HZ |
| Operating Temperature | (10 - 40) Degree C |
| Operating Frequency | 50 HZ |
| Speed Correction | 60 v/sec |
| Display Type | Digital |
| Phase | 3 phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are on of the leading manufacturer of Servo Stabilizers in Pune. Our Single Phase Oil Cooled Servo Stabilizers available in range from 3KVA to 500 KVA, are one of the paradigms of precision engineered power electronic products owing to their salient features including maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, fast rate of correction and industrial grade etc.
Usage:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India