Providing you the best range of 15 kva single phase voltage stabilizer with effective & timely delivery.
₹ 15000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 15 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 170–270 V |
| Input Voltage | 170- 270 V AC |
| Supported Load | industrial |
| Cooling Type | Forced Air Cooling |
| Surge Protection | With Surge Protection |
| Warranty | 1 Year |
| Response Time | <3 m secs |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | TechnoVision |
| Efficiency | > 98 % |
| Output Voltage | 230 V AC +/- 1% |
| Current Capacity | 4 Amp To 16 Amp |
| Rate of Correction | 15 to 40 V / Sec |
| Operating Temperature | 0-55 Degree C |
| Duty of Operation | Continuous at 100% |
Minimum order quantity: 1 Unit
Our Servo Stabilizer With Isolation is available in voltage range from 0.5 KVA to 15KVA, widely used in various industrial and institutional applications owing to the striking features such as maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, fast rate of correction and industrial grade and many more. We are on of the leading manufacturer of Servo stabilizers in Pune.
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India