Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer single phase voltage stabilizer.
₹ 20000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 15 KVA |
| Phase | Single Phase |
| Technology | Servo |
| Input Voltage Range | 170–270 V |
| Input Voltage | 170 - 270 V AC |
| Supported Load | Mixed Load |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Frequency | 50 HZ |
| Response Time | < 3 m secs |
| Efficiency | 98% |
| Brand | Technovision |
| Country of Origin | Made in India |
| Operating Temp. | (10 - 40) Degree C |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Current Capacity | 1-30 KVA |
| Output Voltage Regulation | +/- 1% |
| Rate of Correction | 12 to 60 V / Sec |
| Method of Correction | Step-less correction using variable auto transformer |
| Insulation Class | Class F |
| Duty of Operation | Continuous at 100% |
| Overload Protection | MCB |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are on of the leading manufacturer of Servo Stabilizers in Pune. Our Singale Phase Servo Stabilizers available in range from 1KVA to 30 KVA, are one of the paradigms of precision engineered power electronic products owing to their salient features including maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, fast rate of correction and industrial grade etc.
Usage:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India