Manufacturer of a wide range of products which include 3 phase air cooled servo stabiliser.
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 340-480VAC/300-500VAC/360-460VAC |
| Output Voltage | 380VAC/400VAC/415VAC |
| Capacity | 10KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Correction Rate | 20V/Sec |
| Brand | TechnoVision |
| Application | Industrial |
| Body Material | Copper/ aluminum, Alloy |
| Material | Mild steel |
| Speed Correction | 60V Per second,60V/sec |
| Weight | 200Kg |
| Place Of Origin | India |
| Overload Current | 100 A |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Frequency | 50HZ |
| Type | Servo |
| Efficiency | 98% |
| Relative Humidity | 95% |
| Temperature | (0-50) deg c |
| Warranty | 1 Year |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Display | Digital |
| Portable | Yes |
| Ambient Temp | 35 degC |
| Regulation | 1% |
| Control Type | Digital controller |
| Insulation | F Class |
| Driven Type | AC Moter |
| IP Rating | IP 20 |
| Surge Protection | Yes |
| Size | (600*600*1100)mm |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
In spite of best efforts, Electricity board cannot ensure constant voltage to the consumer because of the long and inadequate distribution lines and irregular load patterns on distribution transformers. Generally, voltage is low during day time and high during night. Moreover on holidays, peak hours, rainy days and when agricultural and Industrial loads are switched off, the voltage rises sharply which is potentially dangerous to cause serious damages to your electrical appliance.
Higher voltages lead to higher current & leads to:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India