We are a leading Manufacturer of 80 kva 3 phase oil cooled servo stabilizers from Pune, India.
₹ 380000 / Unit Get Latest Price
| Capacity | 100 KVA to 3000 KVA |
| Phase | Three Phase |
| Input Voltage | 340-480 v |
| Rated Capacity | 50 KVA |
| Usage/Application | Industrial |
| Output Voltage | 415 v |
| Frequency | 50 Hz or 60 Hz |
| Type | Automatic |
| Load capacity | 80 KVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Warranty | 1 Year |
| Efficiency | > 98 % |
| Response Time | <3 m secs |
| Duty of Operation | Continuous at 100% |
| Operating Temperature | 0-55 Degree C |
| Rate of Correction | 12 to 60 V / Sec |
Minimum order quantity: 1 Unit
We are on of the leading manufacturer of Servo Stabilizers in Pune. Our Three Phase Oil Cooled Servo Stabilizers available in range from 3KVA to 500 KVA, are one of the paradigms of precision engineered power electronic products owing to their salient features including maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, fast rate of correction and industrial grade etc.
Usage:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India