Leading Manufacturer of 15 kva 3- phase air cooled servo stabilizer from Pune.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Input Voltage | 360-480 V |
| Output Voltage | 415V |
| Output Voltage Tolerance | ±1 % |
| Brand | TECHNOVISION |
| Application | Compressors |
| Type | Automatic |
| Short Circuit Protection | MCCB |
| Normal Operation Temperature | 0-45 Degree C |
| No Load Losses | MCCB |
| Overload Current | 100 A |
| Efficiency | 98 % |
| Display Type | Digital |
| Operating Temperature | 0-45 degree c |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 15 kVA |
| Rated Capacity | 10 KVA |
Minimum order quantity: 1 Piece
In spite of best efforts, Electricity board cannot ensure constant voltage to the consumer because of the long and inadequate distribution lines and irregular load patterns on distribution transformers. Generally, voltage is low during day time and high during night. Moreover on holidays, peak hours, rainy days and when agricultural and Industrial loads are switched off, the voltage rises sharply which is potentially dangerous to cause serious damages to your electrical appliance.
Higher voltages lead to higher current & leads to:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India