Leading Manufacturer of 15 kva industrial isolation transformer, 20 kva industrial isolation transformer, 25 kva industrial isolation transformer, 30 kva industrial isolation transformer, 40kva industrial isolation transformer and 50kva industrial isolation transformer from Pune.
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 kVA |
| Power Rating | 15 kVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Type of Isolation Transformers | Buck Boost Transformer |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 6 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Cooling Type | ISOLATION |
| Power | 20 kVA |
| Frequency | 50HZ |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 kVA |
| Power Rating | 20 KVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Type of Isolation Transformers | Auto Transformer |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50HZ |
| Enclosure Protection | IP20 |
| Power | 1 kVA |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 kVA |
| Power Rating | 25 kVA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | FLOOR |
| Power | 1 kVA |
| Winding Material | Copper |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Noise Attenuation (CMNR) | 80 dB |
| Color | Siemens grey RAL7035 |
| Insulation Class | Class F |
| Frequency | 50 HZ |
| Enclosure Protection (IP) | IP21 |
| Operating Temperature | 0-45 Degree C |
| Service Location | PUNE |
| We Repair | YES |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 30 kva |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 220 v |
| Type of Isolation Transformers | Buck Boost Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Power | 30KVA |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50HZ |
| Winding Material | Aluminium |
| Enclosure Protection | IP21 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 40 kva |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 6 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Power | 40KVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50HZ |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 KVA |
| Power Rating | 50 kva |
| Input Voltage | 220 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2.5 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Power | 20 kVA |
| Cooling Type | ISOLATION |
| Frequency | 50HZ |
| Winding Material | Aluminium |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 60 KVA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Power | 1 kVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50HZ |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 80 KVA |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Power | 1 kVA |
| Color | Siemens grey RAL7035 |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Frequency | 50HZ |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kVA |
| Power Rating | 100 KVA |
| Winding Material | Copper |
| Type of Isolation Transformers | Control Circuit Isolation Transformer |
| Input Voltage | 230 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2.5 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Power | 1 kVA |
| Frequency | 50HZ |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 160000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 120 KVA |
| Power Rating | 120 KVA |
| Winding Material | Aluminium |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Power | 20 kVA |
| Connection Type | Delta - Star |
| Noise Attenuation (CMNR) | 100 dB |
| Insulation Class | Class F |
| Frequency | 50HZ |
| Enclosure Protection | IP42 |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 245600 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 25 kVA |
| Power | 1000 kVA |
| Input Voltage | 380 V |
| Output Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Isolation Level | 6 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Type of Isolation Transformers | Auto Transformer |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Aluminium |
| Enclosure Protection | IP20 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 300 KVA |
| Output Voltage | 200VAC,230VAC,415VAC,115VAC |
| Input Voltage | 230VAC & 415VAC,400VAC |
| Isolation Level | 2 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Brand | TechnoVision |
| Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 3KVA to 500KVA |
| Cooling Type | Oil Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Copper |
| Enclosure Protection | IP20 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 12 kVA |
| Input Voltage | 415 V |
| Output Voltage | 220 V |
| Type of Isolation Transformers | Power Line Isolation Transformer |
| Phase | Three Phase |
| Isolation Level | 6 kV |
| Mounting Type | Floor Mount |
| Cooling Type | Dry type/Air cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Winding Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are on of the leading manufacturer of Industrial Grade Ultra Isolation Tx in Pune. Our products available in range from 1KVA to 3000 KVA, are one of the paradigms of precision engineered power electronic products owing to their salient features including maximum efficiency, no wave form distortion & phase shift, no effect on frequency, and industrial grade etc.
Usage:
Siddanna Anad (Managing Director)
Technovision Energy Pvt. Ltd.
West Wing, Ground Floor,S., No. 50/3a/4 Milkat,No., 3067 Near Navale, Hospital Narhe
Pune - 411041, Maharashtra, India